Jak pisać prace licencjackie w edytorze tekstów Word?

Prace licencjackie niegdyś pisało się ręcznie, następnie z pomocą późniejszym generacjom studentów przyszły maszyny do pisania, które w XX w. zostały wyparte przez pierwsze komputery. Wraz z nimi opracowane zostały nowoczesne programy do edycji tekstów, tzw. edytory tekstu.

Jednym z najpopularniejszych i najczęściej używanych przez studentów edytorów tekstu jest Word. W nim to powstaje zdecydowana większość prac licencjackich na trzecim roku studiów. Rzadziej studenci korzystają z pakietu Open Office’a, choć oferuje on podobne narzędzia, co Word, i - jak zapewniają producenci - jest prostszy od niego w obsłudze.

Aby pracom licencjackim, pracom zaliczeniowym, magisterskim i innym publikacjom naukowym pisanym w Wordzie nadać profesjonalnego sznytu, należy umieścić w nich m.in. automatyczny spis treści na samym początku pracy. Spis taki pozwala łatwo czytelnikowi pracy końcowej zorientować się, z czym będzie mieć do czynienia w trakcie zapoznawania się z dokumentem.

Również tabele i wykresy są bardzo mile widziane w pracach licencjackich. Pozwalają one przedstawić w atrakcyjny od strony graficznej sposób dużą ilość matematycznych danych, które niekoniecznie dobrze prezentowałyby się w litym tekście. Tabele i wykresy należy jednak umieszczać z umiarem w pracach dyplomowych, gdyż nie może być ich na pewno więcej niż zasadniczej treści.

Ciekawym narzędziem programu Microsoft Word do wykorzystania przy pisaniu np. prac licencjackich jest funkcja hiperłącza. Hiperłącze to fragment tekstu, po najechaniu kursorem na który przy równoczesnym przytrzymaniu klawisza Ctrl wyświetli się okno z dokumentem stworzonym np. w Excelu, a zawierającym jakiś zbiór danych. Hiperłącze stanowi więc odnośnik do innego dokumentu i działa na podobnej zasadzie, co link internetowy, za pośrednictwem którego łączymy się z witryną internetową.

Word, jak więc widać, oferuje mnogość narzędzi do wykorzystania przy pisaniu np. prac końcowych na studiach. Przedstawione powyżej są tylko przykładowymi funkcjami programu, jakich znajomość jest przydatna do stworzenia dobrej pracy licencjackiej.