Pisanie pracy licencjackiej to ciekawe przeżycie i dlatego warto podjąć się tego zajęcia samodzielnie i bez obaw, że się nie uda. Pisanie należy rozpocząć od stworzenia dobrego planu. Niektórzy nie doceniają roli planowania i dlatego niektóre prace licencjackie są dość chaotyczne i wymagają wielu poprawek.. Czasami słyszy się podpowiedzi, że wstęp i plan pisze się na końcu, czyli po napisaniu pracy. Nie jest to jednak dobry pomysł. Oczywiście, zdarza się w czasie pisania większa lub mniejsza zmiana koncepcji, co wymaga korekty planu pracy, czasami te zmiany bywają dość duże.
Czasami okazuje się, że potrzebna jest korekta w zakresie zamieszczenia różnego rodzaju tabel i wykresów, czy też rysunków. Niekiedy w pracy licencjackiej wykresów jest tak duże i są na tyle duże, że najlepiej je umieścić na osobnych kartkach lub zrobić aneks, w którym znajdą się wszystkie części graficzne, zaś w tekście znajdą się odnośniki do nich. Czasami trzeba wykonać fachowe justowanie tekstu, czy to poziome, czy pionowe, by wszystko w edycji wyszło idealnie. Właśnie justowanie pomaga w tym, że można umieścić w tekście różnego rodzaju materiały graficzne.
Bywa tak, że niektórzy piszący prace licencjackie przesadzają z formatowaniem, czasami skupiają się na jednej stronie, zapominając, ze cała praca od początku do końca powinna być jednolita od strony technicznej. Czasami bywa tak, że trzeba wiele rysunków zminimalizować, inne wykresy, czy tabele powiększyć, bo w innym razie pozostaną puste przestrzenie na kartkach, a to w pracy nie wygląda zbyt dobrze. Dlatego warto, by spis treści robiony był automatycznie, bo w czasie formatowania pracy bardzo często zmieniają się strony, na których zaczyna się rozdział lub podrozdziały.
Trzeba również pamiętać, że ważne są marginesy - jeśli praca jest tylko bindowana to margines od strony spirali może być węższy niż wówczas, gdy praca jest okładana w introligatorni, gdzie minimalny, wymagany margines wynosi 2,5 centymetra. Każda uczelnia daje dokładne wytyczne dotyczące technicznej strony pracy.