Prace licencjackie i dalsze prace dyplomowe - autoplagiat

Studenci starają wytworzyć

Prace licencjackie, jako prace dyplomowe piszę się nie tylko w celu zaliczenia roku studenckiego, ale również po to, aby otworzyć sobie drogę do dalszej kariery zawodowej. Studenci starają się stworzyć, zatem pracę o jak największej treści naukowej, aby ponownie mogli do niej wracać i była ona wzorem dla innych studentów piszących swoje własne dzieła naukowe. Praca licencjacka jest często początkiem pracy magisterskiej, jednak należy uważać, aby w dalszych częściach i jej kontynuacji nie powracać do treści zawartej w pracy licencjackiej.

Odrębnym rynku literackim mielibyśmy dzieła

Sytuacje takie nazywamy autoplagiatem, ponieważ autor pracy licencjackiej kopiuje własne dzieła i zamieszcza słowo w słowo jej zawartość w nowo powstałej pracy. Zdarzenia takie nie są akceptowane ze względu na to, że uważa się, że każde dzieło naukowe powinno być oryginalne i zawierać nowe wątki myślowe i przeprowadzone doświadczenia. W innym wypadku na rynku literackim mielibyśmy dzieła o tych samym tematach zbliżone lub wręcz takie same, co do swojej treści.

Zaczerpnięcia treści swojej poprzedniej

Autoplagiat toleruje się jedynie w niecodziennych sytuacjach w ściśle określonej liczbie powtórzeń.Przeważnie jest to od 20% do 30% poprzedniej pracy dyplomowej. Jednak żadna osoba szanująca się naukowo nie stosuje jej ze względu na swój naukowy honor. W przypadku zaczerpnięcia treści ze swojej poprzedniej pracy określa się i wskazuje czytelnikom jej rzeczywiste źródło, gdzie można znaleźć całą napisaną pracę, na której wzorował się autor pisząc ponownie jakieś dzieło.